Siyaset Haber Girişi: 30.11.2020 - 14:55, Güncelleme: 30.11.2020 - 14:56

ÇAVUŞLU SORUNU TBMM’DE

 

ÇAVUŞLU SORUNU TBMM’DE

Giresun’un en büyük problemlerinden olan ve çözümü için yıllarca mücadele edilen çöp sorununun giderilmesi için yapılan katı atık bertaraf tesisi, Meclis gündemine taşındı.
Giresun’a dair sıkıntıları Meclis gündemine taşıyarak, iktidara uyarılarda bulunan CHP milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, katı atık bertaraf tesisinin bulunduğu alanda vatandaşlarla bir araya geldi. Katı Atık Bertaraf Tesisinde çıkan yangın dolayısıyla geçtiğimiz hafta Çavuşlu Beldesini ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, İl Başkanı Fikri Bilge, yörenin muhtarları ve beraberindeki heyetle tesise giderek incelemelerde bulunmuştu. Bakan Murat Kurum’un tesis için 20 ay olmasına rağmen hiçbir adım atılmamasını değerlendiren Tığlı, beldenin rahat nefes alması için Meclis’te takipçisi olacağını belirtmişti. Tığlı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Tığlı, 2009 yılında Giresun İl Özel İdaresi ve Çamoluk, Alucra, Şebinkarahisar ilçeleri dışında kalan ilçe belediyelerinin kurduğu Giresun İli Katı-Sıvı Atık ve İçme Suları Birliği tarafından 2012 yılında inşaatına başlanılan Çavuşlu Katı Atık Bertaraf Tesisinin 2015 Kasım ayında katı ve sıvı atık kabulüne başlayarak düzenli depolamaya geçtiğini hatırlatarak, şu önemli noktalara dikkat çekti; “Çavuşlu Katı Atık Çöp Tesisinin yer seçiminden inşasına eksiklerinin giderilmediği, modern bir tesis halinde hizmet veremediği, yıllardır çevreye zarar verdiği, yörede artık katlanılmaz hale gelen bir kirliliğe sebep olduğu dile getirilmektedir. Çavuşlu Taşocağı Mevkiinde yer alan ‘Katı Atık Bertaraf Tesisi’ yöre halkının yıllardır devam eden şikâyet ve endişeleriyle faaliyetine devam etmektedir” Tığlı, Bakan Kurum’a bazı hatırlatmalarda bulunarak, “Bölge halkını dinlemek üzere yerel seçimler öncesi 2019 Mart ayı sonunda tesiste incelemelerde bulundunuz. Giresun sahilindeki eski çöp alanı ve Çavuşlu beldesindeki depolama sahasının olduğu alanda vatandaşların koku ve görüntü kirliliğinden şikayetleri olduğunu belirterek sorunun çözüme kavuşturulacağını belirttiniz. Çavuşlu katı atık alanının bertaraf edileceği, buradan kaynaklı olarak meydana gelen içme suyu kirliliği sorunun Keson Kuyularının açılmasıyla İller Bankası Genel Müdürlüğü aracılığıyla çözümleneceğini ifade ettiniz. Tüm bu hususların çözümüne ilişkin Bakanlığınızın ilgili Genel Müdürlüğe talimat verdiğini ifade etmiştiniz” dedi.  
Giresun’un en büyük problemlerinden olan ve çözümü için yıllarca mücadele edilen çöp sorununun giderilmesi için yapılan katı atık bertaraf tesisi, Meclis gündemine taşındı.

Giresun’a dair sıkıntıları Meclis gündemine taşıyarak, iktidara uyarılarda bulunan CHP milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, katı atık bertaraf tesisinin bulunduğu alanda vatandaşlarla bir araya geldi.

Katı Atık Bertaraf Tesisinde çıkan yangın dolayısıyla geçtiğimiz hafta Çavuşlu Beldesini ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, İl Başkanı Fikri Bilge, yörenin muhtarları ve beraberindeki heyetle tesise giderek incelemelerde bulunmuştu.

Bakan Murat Kurum’un tesis için 20 ay olmasına rağmen hiçbir adım atılmamasını değerlendiren Tığlı, beldenin rahat nefes alması için Meclis’te takipçisi olacağını belirtmişti.

Tığlı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Tığlı, 2009 yılında Giresun İl Özel İdaresi ve Çamoluk, Alucra, Şebinkarahisar ilçeleri dışında kalan ilçe belediyelerinin kurduğu Giresun İli Katı-Sıvı Atık ve İçme Suları Birliği tarafından 2012 yılında inşaatına başlanılan Çavuşlu Katı Atık Bertaraf Tesisinin 2015 Kasım ayında katı ve sıvı atık kabulüne başlayarak düzenli depolamaya geçtiğini hatırlatarak, şu önemli noktalara dikkat çekti; “Çavuşlu Katı Atık Çöp Tesisinin yer seçiminden inşasına eksiklerinin giderilmediği, modern bir tesis halinde hizmet veremediği, yıllardır çevreye zarar verdiği, yörede artık katlanılmaz hale gelen bir kirliliğe sebep olduğu dile getirilmektedir. Çavuşlu Taşocağı Mevkiinde yer alan ‘Katı Atık Bertaraf Tesisi’ yöre halkının yıllardır devam eden şikâyet ve endişeleriyle faaliyetine devam etmektedir”

Tığlı, Bakan Kurum’a bazı hatırlatmalarda bulunarak, “Bölge halkını dinlemek üzere yerel seçimler öncesi 2019 Mart ayı sonunda tesiste incelemelerde bulundunuz. Giresun sahilindeki eski çöp alanı ve Çavuşlu beldesindeki depolama sahasının olduğu alanda vatandaşların koku ve görüntü kirliliğinden şikayetleri olduğunu belirterek sorunun çözüme kavuşturulacağını belirttiniz. Çavuşlu katı atık alanının bertaraf edileceği, buradan kaynaklı olarak meydana gelen içme suyu kirliliği sorunun Keson Kuyularının açılmasıyla İller Bankası Genel Müdürlüğü aracılığıyla çözümleneceğini ifade ettiniz. Tüm bu hususların çözümüne ilişkin Bakanlığınızın ilgili Genel Müdürlüğe talimat verdiğini ifade etmiştiniz” dedi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.