301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Aralık 2016 - Perşembe 17:30 Bu haber 1285 kez okundu
 
Bulancak ta işsizlik aldı başını gidiyor
Siyasiler ve yetkililer Bulancak ta işsizliğin önlenmesi konusunda ne yapacaklar merak ediliyor!
Ekonomi Haberi


Geçtiğimiz hafta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre ülkemizde ki işsizlik oranının yüzde 11.9 civarında olduğun ve her geçen gün artmaya devam ettiği belirtildi. İşsizlik ülke genelinde bu şekilde yıllardır biraz azalıyor, biraz yükseliyor. İşsizlik konusunda çözüm noktasında devlet ve özel sektörün istihdam yaratma çalışmaları da sorunu çözmeye yetmiyor. Hükümetler ne kadar teşvik verse de, özel sektör iş alanı yaratsa da artan nüfus karşısında çok ta bir şey yapılamıyor.
Ülke geneli böyle iken Bulancak ilçesinin de farklı olmadığı gözler önünde duruyor. Bulancak nüfus kayıtlarına göre 45 bin insanın yaşadığı bir yer. Ancak gün içerisinde ilçe genelinde bu rakam 60 - 65 bin insan hareketi ile devam ediyor. İşsizlik oranına vurduğunuz da bu rakamı Bulancak'ta 4 bin 500 - 5 bin 500 arasında insan işsiz olarak yaşamaya çabalıyor. Bulancak'ta kayıtlı işçiler konusunda bu güne kadar sağlıklı bir sayıya da sahip değiliz. Birkaç kurumun verdiği bilgilerde yetersiz kalıyor.  Bulancak'ta işsizlik oranı nedir, konu hakkında yetkili makamlar ne gibi çalışmalar yapmıştır, siyasiler işsizlik konusunda Bulancak'ta çözümler ve tedbirler noktasında kalıcı bir çalışma yapmış mıdır, hep muallakta kalmıştır. 
Kısa süreli geçici olarak sosyal riski önleme projeleri dışında ilçe insanına ekmek kapısı açacak iş imkanların çok az olduğu bilinen bir gerçektir. Bulancak Karadeniz'de ki en büyük ilçelerden biridir.
Gittikçe de büyüyen Bulancak'ta işsizlik artmaya devam ederken, yeni iş alanları sınırlı sayıda açılınca işsizlik oranları da aynı kalıyor.
OSB çözüm olabilir mi?
Son birkaç yıldır Bulancak'ta işsizlik için önemli bir adım olacağı ifade edilen OSB(Organize Sanayi Bölgesi) daha yeni yeni altyapı çalışmalarını bitirmek üzere. OSB ile ilgili yetkili makamlar ve siyasilerin yaptığı arada sıradaki açıklamaları öyle pek de sevindirici olmuyor.
Bir an önce bitmesi gereken(OSB’nin yerinin alınması 10 yıl bile yok. Başka bölgelerde çok hızlı yapılıp bitirilen OSB’de binlerce işçi çalışıyor bu arada) Bulancak OSB’de işler yavaş yavaş ilerliyor. Bulancak ta ki işsizliği epeyce bir miktar azaltacak bu istihdam alanı 4-5 yılda ancak biter diyenlerde var.
Biz de gazeteciler olarak, işsizlik sorunu konusunda sorunu bize iletenlere cevap vermekte sıkıntı çekiyoruz. Sorunu bizim çözmemizde söz konusu değil.
Siyasiler ve yetkili makamlar işi sıkı bir şekilde takip etmeli ve OSB’nin öyle 4-5 yılda bitmesini beklemeden yaptırım güçlerini kullanarak 1-2 yıla kalmadan OSB’den yer alanların ve kiralayanların iş yerlerini teslim ederek, iş için kapı kapı dolaşan insanların mağduriyetine son verilmesini sağlamalıdır.
Bulancak ta işsizliği çözmek için atılacak en önemli adım budur. Sorun kökten çözülür mü derseniz o da çok zordur!
Bulancak ve diğer ilçeler de dahil olmak üzere OSB’ler ile birlikte küçük sanayi siteleri, balıkçılık, hayvancılık, tarım ürünlerini ciddi anlamda teşvik edici projelerin ahbap çavuş işlerinden kurtarılıp işsizliği çözmek için artırılması gerekir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Siyasiler, yetkililer, Bulancak, ta, işsizliğin, önlenmesi, konusunda, ne, yapac
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 13°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 14°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:08
Sabah
07:39
Öğle
12:45
İkindi
15:13
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı