301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Aralık 2016 - Perşembe 16:43 Bu haber 1061 kez okundu
 
Fındık'ta İyi Tarım Uygulamaları başlıyor
Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada,...
Ekonomi Haberi


..."İyi Tarım Uygulamaları (İTU) tarımsal üretim sisteminin sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve verimli, insan sağlığını koruyan, hayvan sağlık ve refahı ile çevreye önem veren bir hale getirmek için uygulanması gereken işlemlerdir" denildi.
İyi Tarım Uygulamalarında ki amacın insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretim yapılması, doğal kaynakların korunması, yüksek verimli, tarımda izlenebilirlilik ve sürdürebilirlilik ile gıda güvenliğinin sağlanması olduğu belirtildi.
Müdürlük yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "İTU; kimyasal ilaç, suni gübre vb. girdiler kullanılmakla birlikte, bu uygulamalar ‘Entegre Ürün Yönetimi’ prensiplerinde insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek şekilde tatbik edilmektedir. İzlenebilirliğin sağlanmasıyla soframıza sağlıklı ürünlerin gelmesi sağlanmaktadır. Ülkemizde, sebzeden meyveye, tahıldan, yem bitkilerinden ve hayvancılık sektörüne kadar birçok alanda İyi Tarımla üretim gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Giresun ilimizde ana ürün olan fındıkta İyi Tarım Uygulamaları gerçekleştirilmekte olup, Bakanlığımızca finansmanı sağlanan “İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” uygulanmaktadır. Bu proje ile hem İyi Tarım prensiplerinin yerine getirilmesi, hem de tüketici bilincinin oluşması amaçlanmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından bütün destekleme ödemelerine ilaveten fındık için; İyi Tarım Uygulamalarına dâhil olan üreticilerimize dekara 50 TL. destekleme yapılmaktadır. Giresun’da 2016 yılı içerisinde 8 ilçemizde yürütülen İTU kapsamında 485 üreticiye 18 bin 47 dekar fındık alanı için 902 bin 370 TL destekleme ödemesi gerçekleştirilmiştir. İyi Tarım üretimi demek, sertifikalı üretim demektir. Tüketicilerimizin güvenilir gıda için ‘İyi Tarım Logolu’ ürünleri tercih etmeleri önerilmektedir"            
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Giresun, İl, Gıda, Tarım, Hayvancılık, Müdürlüğünden, yapılan, açıklamada
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 13°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 14°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:08
Sabah
07:39
Öğle
12:45
İkindi
15:13
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı