301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 17:34 Bu haber 211 kez okundu
 
‘İSTANBUL’UN YENİ MİMARI İMAMOĞLU’
31 Mart seçimlerinin YSK tarafından iptal edilmesinin ardından seçimleri 13 bin farkla kazanan Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran 2019 Pazar günü yenilenen seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre 806 bin 415 fark ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yeni başkanı seçildi.
Gündem Haberi


Seçimleri kazanarak İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, Seyrantepe'deki CHP Seçim Koordinasyon Merkezi'nde basın mensuplarının karşısına geçerek tarihi bir konuşma yaptı.

Pazar günü Türkiye’de tarihi anlardan biri yaşandı. İstanbul seçimleri tüm Türkiye’nin gözlerini İstanbul’a dikmesine neden oldu.

‘ADALETE OLAN GÜVENİMİZ TAZELENDİ’

806 bin 415 fark ile İBB Başkanı seçilen İmamoğlu, yaptığı ilk açıklamada, “Her iki vasfıyla demokrasimize ve dünya kenti İstanbul'umuza bugünkü seçimin neticeleri hayırlara vesile olsun.

Türkiye'de demokrasi saatinin her zaman tıkır tıkır çalışmasından yanayız. Maalesef demokrasinin saati 31 Mart akşamı çalışmadı. Yaşanan her şeyi tüm milletimiz biliyor. Detaylarına girecek değilim. Ama saatleri durdurarak zamanın akışını asla ve asla önleyemezsiniz. Gerçekleri de üzerini örterek asla ve asla gizleyemezsiniz. Bugün sandıklardan oy pusulalarının yanında aynı zamanda bir de hesap pusulasının çıktığını tüm vatandaşlarıma duyurmak isterim. Vatandaş 31 Mart'tan bugüne bu ülkeye yaşatılanların yapılan büyük haksızlığın hesabını o tanımladığım gibi bir avuç insana kesmiştir. Bu İstanbul'da bir sayfa kapandı yeni bir sayfa açıldığı anlamına gelmiyor. İstanbul'da herkesin yeni ve ortak bir sayfa açması anlamına geliyor. Yeni bir başlangıç anlamına geliyor. Bu yeni sayfada İstanbul'da artık adalet, eşitlik, sevgi, hoşgörü olacak. İsraf, şatafat, kibir ve ötekileştirme bitecek. Bugün 16 milyon İstanbullu demokrasiye olan inancımızı adalete olan güvenimizi tazelemiştir. Bugün yalnız bana oy verenler değil. Seçimleri büyük bir olgunluk ve sükûnet içerisinde geçiren ve bu şekilde gerçekleştiren bütün vatandaşlarımız sağlamıştır” dedi.

‘SEÇİMİ BÜTÜN İSTANBULLULAR BÜTÜN TÜRKİYE KAZANDI’

İmamoğlu konuşmasında ailesine, CHP ve İYİ Parti'nin genel başkanlarına, milletvekillerine, Anadolu'nun dört bir yanından gelip kampanyaya destek olan belediye başkanlarına, il ve ilçe başkanlarına, kadın ve gençlik kollarına, 150 bini aşan demokrasi ve adalet davasına inanan İstanbul Gönüllüleri'ne HDP seçmenlerine, MHP seçmenlerine, AKP seçmenlerine, Saadet Partili seçmenlere, DSP, BBP ve bütün siyasi partilerin seçmenlerine, ister Türk ister Kürt, ister Çerkes, ister Ermeni, Rum, Musevi, Süryanilere bu şehrin ve bu milletin asil vatandaşlarına, İstanbul'un çocuklarına, dinamik gençlerine, dualar eden annelere, kampanya yöneticilerine, polis ve koruma arkadaşlarına, sivil toplum kuruluşlarına, şiir yazan beste yapan herkese, 16 milyon İstanbulluya teşekkür etti.

Başkan İmamoğlu, “Seçimi bir kişi bir parti bir grup bir kesim değil bütün İstanbullular bütün Türkiye kazandı. Bunu şu an belki herkes tam olarak hissedemiyor ama göreceksiniz kısa sürede herkes görecek sevecek. Bunu sağlamak için de canla başla çalışacağım. Hiç kimseyi ayırmadan, hiç kimseyi dışlamadan çalışacağım. Bugün benim için sandıktan sefer görev emri çıkmıştır. Vatandaş bana İstanbul'un işsizlik ve yoksullukla mücadele seferberliğini, yeşil alanlarla donatma seferberliğini, hızlı kaliteli ve ucuz ulaşım seferberliğini başlatmak ve sonuca ulaştırmak için kutsal bir görev vermiştir. Bu benim hayatımdaki en değerli en gururlu en onurlu görevdir. Bu görevi çocuklarıma aileme tüm İstanbullulara mahcup olmadan layıkıyla yapmaktan başka hiçbir gündemim başka hiçbir önceliğim yok ve olmayacak” diye konuştu.

‘REFERANS KAĞITLARIYLA İŞE GİRME DÖNEMLERİ BİTMİŞTİR’

İstanbul İttifakı'nın Türkiye için var olan pek çok ön yargıyı da yok ettiğini vurgulayan İmamoğlu, “Çünkü biz hayat tarzı, görünüşü, konuşması, siyasi düşüncesi birbirlerinden çok farklı insanlar olarak sevgi ve saygı ortaklığında buluştuk. Bugünden sonra her kim giyimine bakarak hayat tarzına bakarak bir başkası hakkında ön yargı oluşturuyorsa İstanbul İttifakı aklına gelsin. Önyargı ve ayrıştırma dönemi bitmiştir. Kardeşlik sevgi ve saygı dönemi başlamıştır. Ben bu kenti tek başıma yönetecek değilim. Her kesimden her insanımızdan yararlanacağım. Siyasi görüşü ne olursa olsun. Liyakat çalışkanlık ve millet aşkı olan herkes benimle çalışacaktır çalışabilir. Parti merkezlerinde parti ilçelerinden birilerinden alınan referans kağıtlarıyla işe girme dönemleri bitmiştir” diye konuştu.

‘MAKAMIN BÜYÜDÜKÇE BOYNUN BÜKÜLSÜN’

İmamoğlu partilerin ve liderleri kutsal olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı. “Partiler kutsal yapılar değildir. Dünyaya farklı bir pencereden baksa da genel amacı milletinin kalkınması mutluluğu için çalışan yapılar olmasıdır. Yani partiler bir amaç değildir hizmette araçtır. Bunu her vatandaşımızın bilmesini ve duymasını istiyorum. Partiler gibi liderleri de kutsal değildir. Bir parti başkanı bir belediye başkanı ya da cumhurbaşkanı fark etmez. Onların kutsallaştırmak milletin üzerinde bir yere konumlandırmak asla doğru değildir. Liderlerin yeri milletlerin üstünde değil içinde olmayı gerektirir. En büyük millettir çünkü egemenlik kayıtsız şartsız sadece milletindir. Milyonlarca oy almak çok büyük sevgi gösterilerine mazhar olmak iltifatlar duymak liderlerin ayaklarını yerden asla kesmemeli aksine mahcup etmeli. Başta kendim gösterilen bu ilgi ve sevgi karşısında ancak boynumu bükerim. Rahmetli dedem makamın büyüdükçe boynun bükülsün derdi. Yolum o yoldur. Milyonlarca insana mahcup olmamak için çok çalışacağız sorumluluğumuz var. Ama herkese duyurmak istiyoruz ki gençliğimiz var ve çalışkanlığımız var”

‘YENİ BİR DÖNEM AÇMAK VE BAŞLATMAK İSTİYORUZ’

 23 Haziranda seçimine katılan tüm rakiplerine teşekkür eden Başkan İmamoğlu, “Ben şahsım adına seçim döneminde bana, aileme, çalışma arkadaşlarıma yönelik,  partime yönelik yapılan sistematik saldırıları elbette ki unutmak istiyorum. O dil bitsin. Yeni bir dönem açmak ve başlatmak istiyoruz. Bu süreçte bu tür davranışlarda bulunanların bence zaman içerisinde hak ettiği cevabı milletimizden alacağını düşünüyorum. Bu vesileyle özellikle devletin başı Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'a da sesleniyorum. Sayın cumhurbaşkanı depreme hazırlık gibi, daha hızlı metro yapmak gibi, mülteci konuları gibi, İstanbul acil sorunlarında merkezi ve yerel yönetimin uyumlu ve işbirliği içerisinde çalışmasını sağlamanın önemi ortadadır. Bunu hepimiz görüyoruz. Konuştuğumuz şey 16 milyon vatandaşımızın ihtiyacıdır. Ben seçim öncesinde vatandaşa anlattığım ve yol haritasında ve ilçelere uygun olarak sizinle uyum içerisinde çalışmaya hazırım. Ve buna talibim. Bunu tüm İstanbullular önünde duyuruyorum. Hiçbir siyasi mesele vatandaşlarımızın huzurundan, mutluluğundan, işsizliğin ve yoksulluğun önlenmesinden, yeterli eğitim ve sağlık hizmetlerinin sunulmasından, barıştan, huzurdan, sevgiden ve saygıdan asla ve asla önemli değildir. Bu anlayış içerisinde İstanbul'u acil çözüm bekleyen merkezi ve yerel idarenin ortak sorumluluğundaki tüm konuları ele almak isterim. Yasal sürecin tamamlanmasının ve mazbatayı alıp göreve başlamamızın ardından yol haritamızı size sunmak ve görüşlerimizi de aktarmak ve görüşlerinizi de almak için sizi en kısa zamanda ziyaret etme arzu ve talebimi buradan size iletiyorum. Bu ülkenin buna ihtiyacı olduğunun da altını çiziyorum. Vatandaş- siyasetçi kavgalarından atışmalarından bıkmıştır, yılmıştır. Hizmet üretim ve çözüm beklemektedir” dedi.

Başkan İmamoğlu’nun seçimleri kazanmasının ardından İstanbul’da birçok ilçede seçim kutlamaları yapılırken, Başkan İmamoğlu ilk mitingini de Beylükdüzü’nde seçimin ardından gerçekleştirdi.

YSK’nın yaptığı açıklamaya göre ilçe ve il seçim kurullarına yapılacak olan itirazların Cuma günü saat 17.00’a kadar yapılacağını belirti. İtiraz olmaması halinde Başkan İmamoğlu’nun Cuma gününe kadar mazbatayı alması bekleniyor.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘İSTANBUL’UN, YENİ, MİMARI, İMAMOĞLU’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 17.10.2019
Bugün
15° - 22°
Cuma
16° - 21°
Cumartesi
17° - 22°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 17.10.2019
İmsak
05:07
Sabah
06:31
Öğle
12:17
İkindi
15:21
Akşam
17:53
Yatsı
19:12
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı