301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 16:16 Bu haber 410 kez okundu
 
Türk Lirası yüzde 30 değer kaybetti
Cumhuriyet Halk Partisi, ‘Ekonomide Neler Oluyor?’ başlıklı teşhis raporunu kamuoyuna anlatarak, halka paylaşıyor.
Siyaset Haberi


CHP İzmir Milletvekili Kamil Oktay Sındır, partisinin Giresun il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin dolar kronik olduğu ve ekonomik krizin tek adam rejiminden kaynaklandığını savundu.

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, İl Başkanı Fikri Bilge ve partililerinde katıldığı toplantıda, “Ekonomi Neler Oluyor” raporunu paylaşan Milletvekili Sındır, Türk lirasının Papaz Brunson krizinden bu yana %30’a yakın değer kaybettiğini kaydetti.

Türkiye’de iktidarın iddia ettiği gibi ekonominin temellerinin sağlam olmadığını söyleyen Sındır, “2014’ten sonra AKP Genel Başkanı’nın tek adamlık hevesi, popülist politikaları ön plana çıkarırken otoriterleşme sürecini de hızlandırdı. İhtiyaç duyulan yapısal reformlar ertelendi, yapılmış olanlarda da geriye gidildi. Oysa ABD Merkez Bankası, 2013’ten itibaren parasal genişlemeye kademeli olarak son vereceğini açıklamıştı. Küresel sermaye ürkekleşmeye başlamış, itici faktörler zayıflamıştı. Artık çekici faktörlerini güçlendiren ekonomiler finansa ulaşmakta öne geçecekti. Buna karşın Türkiye’nin çekiciliğinin azalmasına neden olacak hataları üst üste yaptı.  Türkiye dış politikada komşularla sıfır sorun derken sorun yaşamadığı komşusu kalmadı. Jeopolitik riskler arttı. Yatırımcıları çekmekte çok önemli olan demokrasi, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, ifade ve basın özgürlüğü bu süreçte ciddi yaralar aldı. Kayırmacılık, kaynak israfı, yolsuzluk algısı had safhaya ulaştı. İktidar hesap vermekten kaçmak için denetim kurumlarını etkisiz hale getirdi. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında tek adam parti devleti rejimine geçiş sürecinde OHAL’le başlatılan sivil darbe, Türkiye’ye olan son güven kırıntılarını da yok etti. Ekonomide ise AKP,  üretim tabanını güçlendirerek ekonomiyi büyütmek yerine sıcak parayla ekonomiyi şişirme stratejisini tercih etti. Dışarıdan alınan borçlar da Türkiye’nin ihracat potansiyelini artıracak sektörlere değil betona gitti” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ekonomik krizle ilgili 13 maddelik çözüm önerisi bulunduğunu belirten Milletvekili Sındık, Ekonomide köklü çözüm için öncelikle sorun doğru teşhis edilmeli, ardından zaman kaybetmeden kararlı ve güçlü adımlar atılmalı. Ekonomi için en çok ihtiyaç duyulan güven sağlanmalı. Güven olmadan krizlerin üstesinden gelinemez. Alınması gereken önlemlerde gecikilen her gün maliyet daha da artırıyor. Bu çerçevede, CHP’nin ekonomide 13 maddelik eylem önerisi, Türkiye’de ekonominin işleyişinin değiştiği algısını yaratmaya dönüktür. Bu algı değiştirilip güven sağlanmadan kriz atlatılamaz” diye konuştu.

Sındık, CHP olarak ekonomik krizle ilgili iktidara şu soruları yönelttikleri aktardı; “Tarımı bitir, çiftçiyi borç batağına sürükle, samandan mercimeğe – canlı hayvandan ete kadar tarım ürünlerini ithal et diyen, dış güçler miydi? ‘Yandaşlarına Türkiye’nin en büyük ihalelerini dolar endeksli ver, ver ki dolar yükseldikçe daha fazla kazansınlar” diyen, dış güçler miydi? Haydi, ihaleyi dolarla verdin, ‘Yandaşlarına dolarla gelir garantisini de ver’ diyen, dış güçler miydi? Haydi, dolarla yandaşlarına gelir garantisi de verdin, peki “yandaşlarının, sözleşme değeri 123 milyar dolar olan projelerinin dış borcuna devleti kefil et” diyen, dış güçler miydi?  ‘Döviz geliri olmayan şirketlere, döviz cinsinden borçlanmalarına izin ver’ diyen, dış güçler miydi? Geçmişteki üreten ve saygınlığı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’sini Londra’daki bir avuç tefeciye teslim eden dış güçler miydi? ‘Merkez Bankası’na müdahale et, bağımsız kurumların bağımsızlıklarını sonlandır, her şeyi sen belirle” diyen, dış güçler miydi? Haklı olarak ‘borç alan emir alır’ diyordun. Memleketi bu hale getirmek için bugüne kadar emir aldığın dış güçleri açıklayacak mısın Geldiğimiz noktada artık Londra’daki tefeciler, faizi yetersiz buldukları ve sana güvenmedikleri için borç vermiyorlar. Şimdi borç almak için Katar’ın kapısını çalmaya ve yalvarmaya başladın. Yeni emirleri Katar’dan mı alacaksın?”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türk, Lirası, yüzde, 30, değer, kaybetti,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 13°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 14°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:08
Sabah
07:39
Öğle
12:45
İkindi
15:13
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı