() - | Haber Girişi: 24.02.2021 - 16:16, Güncelleme: 24.02.2021 - 16:16

‘Mağdurlar görülmeli, haklar ödenmeli’

 

‘Mağdurlar görülmeli, haklar ödenmeli’

Giresun Memur Sen Kadın kolları başkanı Leyla Yayla ‘28 Şubat Kararları doğrultusunda mağduriyet yaşayan kesimin ve özellikle başı örtülü kadınlarımızın mağduriyetini ortaya koymak ve gelinen noktayı açıklamak üzere yazılı basın açıklaması yapmış bulunuyoruz’ dedi.
Başkan Yayla yaptığı açıklamada durumu ve gelinen noktayı değerlendirdi. 28 Şubat darbesinden bugüne tam 24 yıl geçti.28 Şubat millete bakan yönüyle vahşi bir toplum mühendisliğinin, devlete bakan yönüyle de ülke varlığını talan etme yolsuzluğunun adıdır. Milletimiz bin yıl sürecek iddiasına karşı 7 yılda darbecilerin heveslerini kursaklarına koydu. Türkiye’de bir ilk olarak darbecilere ve vesayetçilere yargı eliyle yaptıklarının hesabı soruldu. Darbecilerden 21’i müebbet hapisle cezalandırıldı. Yayla açıklamasına şöyle devam etti: “Günümüzde 28 Şubat sürecinin zulümlerinden olan başörtüsü sorunu çözüldü. Kadın çalışanların başörtülü olarak görev yapmalarına, kız öğrencilerin eğitimin tüm safhalarında okula başörtüsüyle gidebilmelerine yönelik düzenlemeler yapıldı. Bu çalışmaları değerli buluyor, takdir ediyoruz. Fakat yeterli bulmuyoruz. Çünkü hala mağduriyeti süren insanlar var. “dedi. Başkan Yayla; 28 Şubat mağdurlarının haklarının tam anlamıyla verilmesi ve zararlarını tazmin etme iradesi; adaletin, aklın, inancın, ahlakın gereği olduğunu ve bunun, 28 Şubat’ın faillerini mahkûm etme iradesi kadar önemli olduğunu, bu hassasiyeti göstermenin; mazlum ve mağdurlara karşı borcumuz, tarihe ve geleceğe karşı ortak sorumluluğumuz olduğunu belirtti. Memur-Sen ve Kadınlar Komisyonu olarak; bunlarla ilgili komisyon kurulmasını ve vesayet dönemindeki “haksız-hukuksuz cezaların” affedilmesi yerine “yok hükmünde kabul edilmesi”  ve hukuki kapsamda iade-i itibar yapılması gerektiğini, Adli ve idari soruşturma ve kovuşturmalarla taciz edilmeleri dolayısıyla mağdurlara manevi tazminat ödenmesini, Eğitim hakkından mahrum edilenlerin maddi ve manevi zararlarını belirlemesini ve belirlenecek kişilere “vesayet tazminatı” ödenmesini, Dönem soruşturmalarıyla başörtüsü başta olmak üzere inanca dair hassasiyetleri nedeniyle devlet memurluğundan çıkarılanların açıkta geçen sürelere ilişkin maaşları, ücretleri, diğer mali ve sosyal hakları kendilerine emsalleri esas alınarak hesaplanmalı ve güncelleme yapılarak kendilerine ödenmeli ve zararları karşılanmasını, Ve bu zararların devlet bütçesinden değil de o zamanlarda bu kararları verenlerin kendilerinden tahsil edilmesini, Söz konusu dönemde eğitim hakları gasp edilenlerin kamuda istihdamlarını sağlamak için durumlarına ve mezuniyetlerine uygun kadrolar-pozisyonlar ihdas edilmesini istiyoruz. 28 Şubat zihniyetinin tarihin çöp sepetinde yerini alması sadece faillerinin mahkûm edilmesiyle değil mağduriyetlerin telafisi, zararlarının tazminiyle mümkündür. Bu iradenin tesisi ve teşkilinde yetkili ve ilgili herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz. dedi
Giresun Memur Sen Kadın kolları başkanı Leyla Yayla ‘28 Şubat Kararları doğrultusunda mağduriyet yaşayan kesimin ve özellikle başı örtülü kadınlarımızın mağduriyetini ortaya koymak ve gelinen noktayı açıklamak üzere yazılı basın açıklaması yapmış bulunuyoruz’ dedi.

Başkan Yayla yaptığı açıklamada durumu ve gelinen noktayı değerlendirdi.

28 Şubat darbesinden bugüne tam 24 yıl geçti.28 Şubat millete bakan yönüyle vahşi bir toplum mühendisliğinin, devlete bakan yönüyle de ülke varlığını talan etme yolsuzluğunun adıdır.

Milletimiz bin yıl sürecek iddiasına karşı 7 yılda darbecilerin heveslerini kursaklarına koydu. Türkiye’de bir ilk olarak darbecilere ve vesayetçilere yargı eliyle yaptıklarının hesabı soruldu. Darbecilerden 21’i müebbet hapisle cezalandırıldı.

Yayla açıklamasına şöyle devam etti: “Günümüzde 28 Şubat sürecinin zulümlerinden olan başörtüsü sorunu çözüldü. Kadın çalışanların başörtülü olarak görev yapmalarına, kız öğrencilerin eğitimin tüm safhalarında okula başörtüsüyle gidebilmelerine yönelik düzenlemeler yapıldı. Bu çalışmaları değerli buluyor, takdir ediyoruz. Fakat yeterli bulmuyoruz. Çünkü hala mağduriyeti süren insanlar var. “dedi.

Başkan Yayla; 28 Şubat mağdurlarının haklarının tam anlamıyla verilmesi ve zararlarını tazmin etme iradesi; adaletin, aklın, inancın, ahlakın gereği olduğunu ve bunun, 28 Şubat’ın faillerini mahkûm etme iradesi kadar önemli olduğunu, bu hassasiyeti göstermenin; mazlum ve mağdurlara karşı borcumuz, tarihe ve geleceğe karşı ortak sorumluluğumuz olduğunu belirtti.

Memur-Sen ve Kadınlar Komisyonu olarak; bunlarla ilgili komisyon kurulmasını ve vesayet dönemindeki “haksız-hukuksuz cezaların” affedilmesi yerine “yok hükmünde kabul edilmesi”  ve hukuki kapsamda iade-i itibar yapılması gerektiğini, Adli ve idari soruşturma ve kovuşturmalarla taciz edilmeleri dolayısıyla mağdurlara manevi tazminat ödenmesini, Eğitim hakkından mahrum edilenlerin maddi ve manevi zararlarını belirlemesini ve belirlenecek kişilere “vesayet tazminatı” ödenmesini,

Dönem soruşturmalarıyla başörtüsü başta olmak üzere inanca dair hassasiyetleri nedeniyle devlet memurluğundan çıkarılanların açıkta geçen sürelere ilişkin maaşları, ücretleri, diğer mali ve sosyal hakları kendilerine emsalleri esas alınarak hesaplanmalı ve güncelleme yapılarak kendilerine ödenmeli ve zararları karşılanmasını, Ve bu zararların devlet bütçesinden değil de o zamanlarda bu kararları verenlerin kendilerinden tahsil edilmesini, Söz konusu dönemde eğitim hakları gasp edilenlerin kamuda istihdamlarını sağlamak için durumlarına ve mezuniyetlerine uygun kadrolar-pozisyonlar ihdas edilmesini istiyoruz.

28 Şubat zihniyetinin tarihin çöp sepetinde yerini alması sadece faillerinin mahkûm edilmesiyle değil mağduriyetlerin telafisi, zararlarının tazminiyle mümkündür. Bu iradenin tesisi ve teşkilinde yetkili ve ilgili herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz. dedi

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.