Gündem Haber Girişi: 16.11.2020 - 16:06, Güncelleme: 16.11.2020 - 16:06

‘YAŞAM HAKKI TORBAYA SIĞMAZ’

 

‘YAŞAM HAKKI TORBAYA SIĞMAZ’

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan, “Tarım alanlarımızı ve ormanlıklarımızı talana açarak tahrip edecek torba meclise geliyor” dedi.
Yazılı bir basın açıklaması yapan Turan, “Komisyon toplantılarından yansıyanlara bakınca AKP iktidarı maden ve enerji şirketlerine hizmette sınır tanımıyor. AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Satıroğlu Komisyonda yaptığı konuşmada ‘yapılan düzenlemeler ile tamamen, yatırımcı ve işletmecilerimiz lehine birtakım kolaylıklar getirmeye çalıştık’ diyerek, gerçek niyeti ortaya koymuştur. Yaşam hakkı torbaya sığmaz diyoruz çünkü bu torba yasa tasarısı ile başta üretici köylüler olmak üzere halkın yararına bir şey olmadığı gibi tarım ve ormanlık alanlarla birlikte yaşam alanlarımız talana ve tahribata açılmaktadır. Şirketlere ruhsat alanı dışında, maden sahasını genişletme hakkı tanınırken maden sahasını genişletenlere verilen 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar para cezası kaldırılmış oluyor. Maden şirketlerinden kamu alacakları açısından vazgeçilirken şirketlerin faaliyetini sürdürmesi için yürüttükleri işlemlerde borcu yoktur yazısı istenmeyecek. Başta lastik olmak üzere çöp yakarak enerji elde edilen enerji üretim tesisleri olan Biyokütle enerji santralleri yenilenebilir enerji santralleri olarak kabul edilecek. Böylece tüm dünyada çöp ve atıklardan kurulmak isten ülkelerin çöpü biyokütle santralinde yakılmak üzere ülkemizde birikecek. Zehirli gazı, atığı halka karı patronlara, ülkeyi dünyanın çöplüğü haline getirecek bu uygulamaya hayır diyoruz. Enerji santrali ve tesisleri için gereken alanlar kamulaştırılırken kamu yararı aranma şartını kaldırarak Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna kamu yararı aranmadan istimlak yetkisi verilmektedir. Böyle başta üretici köylüler olmak üzere halkın tarla, bağ, bahçe ve arsa gibi mallarının kamulaştırma yoluyla şirketlere peşkeşinin önü açılmaktadır. Bu yasa tasarısı ile maden ve enerji şirketlerine kolaylıklar getiriliyor. Torba yasa ile maden şirketlerine, 21 elektrik dağıtım şirketlerine, Yenilenebilir enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasından nemalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine çeşitli imtiyaz ve avantajlar sağlanmaktadır. Tüm Üretici Köylüler Sendikası olarak iktidarın su kaynaklarını, tarım alanlarını ve ormanları şirketlerin talan ve tahribine açan bu yasa taslağının geri çekilmesini istiyoruz. Bu tasarı üretici köylüleri, topraklarından uzaklaştırarak tarımın yok olmasına neden olacaktır. Tüm Köy Sen olarak bir kez daha vurguluyoruz; ekoloji dengeyi altüst edecek, tarım orman ve su kaynaklarını yok edecek olan bu yasa tasarısı geri çekilmelidir. Tarım geleceğimizdir. Toprağımıza, suyumuza, ormanımıza, tarım alanlarına sahip çıkıyoruz. Torba yasanın geri çekilmesi için başta üretici köylüler olmak üzere halkımızı mücadeleye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.  
Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan, “Tarım alanlarımızı ve ormanlıklarımızı talana açarak tahrip edecek torba meclise geliyor” dedi.

Yazılı bir basın açıklaması yapan Turan, “Komisyon toplantılarından yansıyanlara bakınca AKP iktidarı maden ve enerji şirketlerine hizmette sınır tanımıyor. AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Satıroğlu Komisyonda yaptığı konuşmada ‘yapılan düzenlemeler ile tamamen, yatırımcı ve işletmecilerimiz lehine birtakım kolaylıklar getirmeye çalıştık’ diyerek, gerçek niyeti ortaya koymuştur. Yaşam hakkı torbaya sığmaz diyoruz çünkü bu torba yasa tasarısı ile başta üretici köylüler olmak üzere halkın yararına bir şey olmadığı gibi tarım ve ormanlık alanlarla birlikte yaşam alanlarımız talana ve tahribata açılmaktadır. Şirketlere ruhsat alanı dışında, maden sahasını genişletme hakkı tanınırken maden sahasını genişletenlere verilen 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar para cezası kaldırılmış oluyor.

Maden şirketlerinden kamu alacakları açısından vazgeçilirken şirketlerin faaliyetini sürdürmesi için yürüttükleri işlemlerde borcu yoktur yazısı istenmeyecek. Başta lastik olmak üzere çöp yakarak enerji elde edilen enerji üretim tesisleri olan Biyokütle enerji santralleri yenilenebilir enerji santralleri olarak kabul edilecek. Böylece tüm dünyada çöp ve atıklardan kurulmak isten ülkelerin çöpü biyokütle santralinde yakılmak üzere ülkemizde birikecek. Zehirli gazı, atığı halka karı patronlara, ülkeyi dünyanın çöplüğü haline getirecek bu uygulamaya hayır diyoruz. Enerji santrali ve tesisleri için gereken alanlar kamulaştırılırken kamu yararı aranma şartını kaldırarak Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna kamu yararı aranmadan istimlak yetkisi verilmektedir. Böyle başta üretici köylüler olmak üzere halkın tarla, bağ, bahçe ve arsa gibi mallarının kamulaştırma yoluyla şirketlere peşkeşinin önü açılmaktadır. Bu yasa tasarısı ile maden ve enerji şirketlerine kolaylıklar getiriliyor. Torba yasa ile maden şirketlerine, 21 elektrik dağıtım şirketlerine, Yenilenebilir enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasından nemalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine çeşitli imtiyaz ve avantajlar sağlanmaktadır. Tüm Üretici Köylüler Sendikası olarak iktidarın su kaynaklarını, tarım alanlarını ve ormanları şirketlerin talan ve tahribine açan bu yasa taslağının geri çekilmesini istiyoruz. Bu tasarı üretici köylüleri, topraklarından uzaklaştırarak tarımın yok olmasına neden olacaktır. Tüm Köy Sen olarak bir kez daha vurguluyoruz; ekoloji dengeyi altüst edecek, tarım orman ve su kaynaklarını yok edecek olan bu yasa tasarısı geri çekilmelidir. Tarım geleceğimizdir. Toprağımıza, suyumuza, ormanımıza, tarım alanlarına sahip çıkıyoruz. Torba yasanın geri çekilmesi için başta üretici köylüler olmak üzere halkımızı mücadeleye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.