301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
13 Ocak 2017 - Cuma 08:52 Bu yazı 772 kez okundu
 
Dolar bizim neyimiz olur?
Erhan Gündoğar
 
 
Geçen gün yeni işyeri açan arkadaşım İlyas’ın dükkanının önünde pazarcı Ünal Henden ile ayaküstü  muhabbet ediyordum. Ünal söz arasında “Ya Erhan dolar 4 liraya çıkmış haberin var mı” diye sual etti. Sonrada “Ha bu önümüzdeki 2-3 ay’ı atlatırsak iyi olur” dedi.
Bende “Ya Ünal senin cebinde dolar mı var da bu kadar sıkıntı çekiyorsun” Fırından ekmeği dolarla mı aldın bu güne kadar da; yok dolar 4lira olmuşta, ülkenin ekonomisi yarın çok kötü olacakmış ta sanki sendin başbakan” diye karşı bir vuruş yaptım ona doğru!
Hemen bana “Sen yandaşsın, sen hükümetten yanasın, sende dönmüşsün” diye lafı gediğine koymaya çalıştı. Bunları daha önce bir kaç yerde duymuştum. “Yok ben dönekmişim de; 12 Eylül öncesi böyle düşünmezmişim de daha neler neler!”
Benin anlamadığım Bulancak ta insanlar dolar 4lira ya da 5lira olduğunda(tv de duyduğunda ya da internette gördüğünde) evlerinden sabah sabah topukları arkasına vura vura döviz satan yerlere koşup dolar mı satın alacaklar ki?
Benim umurumda bile olmaz. Bugüne kadar 2 veya 3 kez dolar elime geçti.Her işimi lira ile yaparım. Dolar yansa bir kalıp sabunum yanmaz. Hem birde sabah akşam bu emperyalist sömürge aracı olan dolara demediğimizi bırakamayacağız, hem de dolar artacak diye kara kara düşünerek kendimizi harap edeceğiz.
Elbette Ünal arkadaşım ‘dolar’ın ne olduğu hakkında öyle derin bir bilgisi olmadığı aşikar.
12 Eylül den önce ve sonrası ben aynı yerimdeyim. O zamanlar sadece benim doğrularım vardı. Hiç birimiz (O günlerde başkasının da doğrusu olacağını kabul etmezdi); kendi kafamızın dikinden başkasını tanımazdı.
Ne kadar çok yanlış bildiğimiz, ne kadar hata yaptığımız sonraları ortaya çıktı. O günlerde karşı çıktığım emperyalizme şimdi de de karşıyım. Ancak dolar yükseliyor diye de kendimi yerlere atıp parçalayacak ta değilim. Bu kuşatma günleri de 1-2 ay’a kadar geçip gider. Çok zor zamanlardan geçip geldi bu ülkenin insanı. Onun için yokluk nedir bilir benim yaşımda olan ve de benden yaşlı olanlar. Öyle dolar çıkarmış, inermiş tırış gelir tırış gider Ünal kardeşim.  Ama senin 1-2doların varsa onu bilemem artık!
Ha sahi! dolar bizim neyimiz olur bir bilen var mı?
Not : Bu dolar konusundan daha önemli Bulancak sorunları vardı. Onları kaleme alıp yazacaktım. He mi de çok önemli sorunlar diyeyim! Ama dolar aldı başını gitti deyip te bana dert yananları yazıp işimize bakmak daha iyi olacak diye onları üzmekte istemedim.

 

 
Etiketler: Dolar, bizim, neyimiz, olur
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 13°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 14°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:08
Sabah
07:39
Öğle
12:45
İkindi
15:13
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı