301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Kasım 2016 - Pazartesi 17:41 Bu yazı 955 kez okundu
 
EHLİ SÜNNET YOLU ÜZERE OLMAK
Hasan İsmail
 
 
              Her Müslümanın ilk evvela itikatını düzeltmesi ehli sünnet alimlerinin bildikleri hususlara inanması ve ebedi cehennem azabından kurtulması ise bu itikat üzere yaşamaktan geçer.
                Mezhepler iki ana katakoriye ayrılır. Birincisi itikadi, ikincisi Ameli’dir. İtikat olmadıktan sonra Amel yapmanın hiçbir hükmü yoktur. Evvele itikat lazım. İmamı Rabbani hazretleri bu hususla alakalı buyuruyorlar ki;
                “Allahü Tealâ’nın bildirdiği her din iki kısımdır. Biri kalp ile inanılması lazım bilgiler diğeri de beden ile veya kalp ile yapılacak ibadet bilgileridir.
                İtikat dinin aslı ve temelidir. İtikat ve din ağacın gövdesi Amel ise o ağacın dalları ve yapraklarıdır. Ehli sünnet itikadı Peygamber Efendimizin (s.a.v), Ashab-ı Kiramın (arkadaşlarının) ve onların yolunda bulunan İslam Âlimlerinin bildirdikleri doğru itikat inanışıdır. Bizler hergün beş vakit namazda 40 defa fatiha-i okuyup sıratı müstakim üzere (doğru yolda) bulunmayı istememiz emredilmiştir.
                Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in yapmış olduğu şu dua çok önemlidir. Bizlerde bu duayı sık yapalım. “Yarabbi bize hakkı hak olarak gösterip, hakka uymayı, batılı da batıl olarak gösterip, batıldan kaçınmayı nasip buyur” şeklinde dua ederdi. Yine Peygamber Efendimiz (s.a.v); Ey kalpleri çeviren Allah’ım! Kalplerimizi dininde sabit kıl. Ey kalpleri tasarrufta bulunan kalplerimizi taatına çevir. Ey halleri değiştiren bizim halimizi en iyi hale çevir.” Duaları ne mühim dualardır.
                Aziz okurlarım
                Ehli sünnet üzere olmayan bütün itikatlar batıldır. Peygamberimiz “Benim ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Biri dışında bu fırkaların hepsi cehennemliktir.” O bir fırka kimlerdir ya Resulallah diye sorulunca şöyle cevap verdiler: “Benim ve Ashabımın yolu üzere olanlardır. Bu da ehli sünnet vel cemat mezhebidir” Ama günümüzde Caferilik, vahhabilik, şia gibi memleketimiz de de bugün yayılmaya çalışılan bu mezhepler fırka-i dalle olan mezheplerdir. Bugün bunları hak mezhep olarak göstermek çok yanlıştır. Biz Müslümanların itikatını bozmaktan ibarettir.
                İtikadımızı bozmayalım. Ehli sünnet vel cemat üzere yaşayalım da Cennete, cemalullaha kavuşalım.

 

 
Etiketler: EHLİ, SÜNNET, YOLU, ÜZERE, OLMAK
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 13°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 14°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:08
Sabah
07:39
Öğle
12:45
İkindi
15:13
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı