301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Kasım 2016 - Pazartesi 17:49 Bu yazı 856 kez okundu
 
SELAM VERMEK
Hasan İsmail
 
 
                Selam; Cenab-ı Hakk’ın güzel isimlerinden biridir. Selam, sevgi ve rahmet kapılarının anahtarıdır. Cenab-ı Hakk’ın rahmet deryalarına bu anahtarla girilmektedir. Çünkü her Müslüman birbiriyle karşılaştığı zaman bu selamla bir birini karşılarlar.          
                Ebu Hüreyre Hazretlerinin nakil ettiği bir hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: “Allahü Tealâ Hz. Âdem (a.s)’ı yarattığı vakit git şu oturan meleklere selam ver, selamı nasıl karşılayacaklarını dinle zira onların karşılığı senin ve evladının selamı olacaktır.” Buyurdu. Bunun üzerine Hz. Âdem (Esselemü aleyküm) dedi. Melekler de (Esselamü aleyke ve rahmetüllah) diye mukabele de bulundular ve rahmetüllah kelimesini ziyade ettiler. Selamı vermekte ve almakta şu hususa dikkat etmemiz lazım.
                Selam: (Esselamü aleyküm) şeklinde selam vermek icap eder, selamı alan kişinin de (ve aleyküm selam) demesi lazım gelir. (ve)’yi hiçbir zaman terk etmemelidir. Aksi takdirde selam bana değil, sana olsun gibi hal olur. Selamın yerine geçecek hiçbir kelime yoktur.
                Değerli okuyucularım
                Selam; Allah’ın Resulünün bildirdiği şekilde verilip, alındığı müddetçe selamdır. Yoksa bugün birçok Müslümanların ağızlarından düşürmedikleri ve hemen ilk fırsatta çocuklarına öğrettikleri günaydın, hayırlı sabahlar, hayırlı akşamlar, iyi günler gibi.  
                Sözler selamın yerini tutamaz. Bazıları bizler Türkçe selam veririz diyorlar. Bizim anladığımız selam, Allah’ın, Resulüllah’ın ve İslam’ın selamıdır.  Çünkü İslam herkese hitap etmektedir. İslam’ın selamı da Allah ve Resulüne ve onun getirdiklerine inanarak yerine getirmesi lazımdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde “Önce selam sonra kelam” buyurmuşlardır.
                Öyle ise selamlaşmayı hiçbir zaman ihmal etmeyelim. Umulur ki; ahirette selamet yeri bulunan selamdan başka söz işitilmeyecek olan cennete nail oluruz. Zira hakiki saadet sonsuz huzur, ebedi mükâfat yalnız oradadır. Selam, hidayete tabi olanların üzerlerine olsun.
 
Etiketler: SELAM, VERMEK
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 13°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 14°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:08
Sabah
07:39
Öğle
12:45
İkindi
15:13
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı