301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Ağustos 2017 - Cuma 14:48 Bu yazı 3757 kez okundu
 
SİYASİ YIKIM
Hakkı YILMAZ
 
 

           Geçtiğimiz günlerde Karadeniz yaylalarında özellikle Giresun’un Kümbet yaylası,  Tandır Köyüne bağlı Çatalçam ve diğer kimi obalarda yapılmakta ve yapılmış kimi evler buldozerlerle yıkıldı. Ev sahiplerine ilgili muhtarlıklara dahi haber vermeden gizlice yıkım ekipleri, jandarma eşliğinde yıkımı gerçekleştirdi. Yıkılan evlere baktığınızda deprem olmuş sanırsınız. Yukarıdan bomba atsanız o hasarı, enkazı yaratamazsınız. Bu kin ve nefret nedir anlamak mümkün değil.  

 Yaylaya otlağına, bağlağına ev yapan insanlar doğanın su kaynağını mı yok ediyorlar? ( Tandır’daki  HES’in su kaynağı azalıyor diye olmasın)  Göktepe ve Çatalçam’dan geçen Doğalgaz Boru Hattına sık sık sabotaj mı yapıyor bu yaylacılar? Yoksa Ambar Dağı ve Karaormanı onlar mı yok etti. Suçları ne? Neden yıkılıyor bu evler? Yetkililerden bir açıklama yok. 

Karadeniz ne kadar sıcak olursa olsun ormanlarında yangın olmaz. Ama ne hikmetse geçtiğimiz kış aylarında Sürmene’nin en gözde sahile nazır ormanlığı birkaç noktasından yanıverdi. Bakan ertesi gün bu alanın imara açılmayacağını, eskisi gibi ağaçlandırılacağını açıklamasına karşın duyduğumuza, gazetelerdeki fotoğraflarda gördüğümüze göre bu alan imara açılmış, kısa sürede de bungola evlerle dolmuş vaziyette. Rant uğruna feda edilen bu doğa harikası yerlere müdahale edemeyen bir zihniyet gelmiş benim gariban vatandaşımın zor bir hal yapmaya çalıştığı 2000 metredeki evini yıkmaya çalışıyor.

Piraziz Belediye Başkanının evi de dahil olmak üzere yıkılan evler; büyük olasılıkla “Mera, Otlak ve Yaylakların Kullanımı ile ilgili esaslar” gerekçe gösterilerek yıkılmıştır. Kıyı ve Çevre Kanunu, Karayolları ve Trafik Kanunu ile Anayasanın 52. Maddesi açık ve net olmasına karşın Piraziz sahili ve Eğrice Plajına denize sıfır alanlara otel, ev, yazlık yapılmasına ve inşaatına göz yumuluyor, kanun hükümleri yok sayılıyorken, ne yazık ki ülkemizde zaman zaman usul ve esaslarla, genelgeler kanunun önüne geçebiliyor. İşte tüm bunlar olayın siyasi bir karar ve yıkım olduğu şüphesini akıllara getiriyor.  

Benim bir önerim var; Yeşil Yol Projesi hayata geçirilir geçilmez yayla ve obalar; evleri ile birlikte Arap şeyhlerine, Katar emir ve sultanlarına satılsın veya kiraya verilsin. Böylece hem devlet hem de vatandaş kazansın! İlla da biz bu evleri yıkacağız diyorsanız hazır Göktepe’ye Aselsan tarafından kurulmaya başlayan iletişim, haberleşme cihazı sayesinde Drone ve Heronlar kuş uçurtmaz, ev yapmaya kalkışanın evi havadan bombalanabilir, bu iş daha da ucuza getirilebilir. Adres vereyim isterseniz örneğin benim yaşadığım oba hemen Göktepe’nin altında Çalı obası. Koordinatları mı? Onu da siz tespit edin artık!  

 

 
Etiketler: SİYASİ, YIKIM,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 01.08.2019
Bugün
23° - 29°
Cuma
23° - 29°
Cumartesi
22° - 28°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 01.08.2019
İmsak
03:29
Sabah
05:15
Öğle
12:40
İkindi
16:32
Akşam
19:52
Yatsı
21:29
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı