301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 18:13 Bu yazı 1261 kez okundu
 
YİNE BİR BAYRAM ARİFESİNDEYİZ
Vahit Koç
vahitkoc3360@hotmail.com
 
 

Ramazan Bayramının bizlere sunmuş olduğu veya sunmasını ümit ettiğimiz tüm güzellikleri hep birlikte yaşamanın, birlikte paylaşmanın,  en azından paylaşmaya çalışmanın tatlı bir telaşı içindeyiz. Değilsek de bile olması gereken bu.

Bayram, özellikle Ramazan bayramı arınmış bir kişilikle, arınmış bir bedenle, yine benliğimizin derinliklerinde saklanmış tüm lüzumsuz duygu ve düşünceleri bir daha canlanmayacak şekilde bertaraf ederek, ortak sevincimize, ortak mutluluğumuza katkı sağlayabilecek güzellikleri konuşturma zamanıdır.

Bayramların gerçekte bayram olabilmesi için ne kadar çok insanı kendine çeker ve bu insanları gönülden bir birine kenetlerse, ne kadar çok insana  ortak sevinç, ortak ümit ve ortak güven  hissi verirse, işte o zaman bayramlarımız hedefine ulaşmış bir bayram olur.

Eğer bizler bu bayram ikliminin oluşmasını samimi bir şekilde istiyorsak,  bu noktada  insanların Allah’a yönelik olan duygularının, düşüncelerinin, davranışlarının değerlendirilmesini, kabul görüp görmediği hususunu  O’na bırakmamız gerekir. Öyle ki “Allah kabul etti, etmedi” yok “Cennetliksin – Cehennemliksin, sapıttın, sapıksın” gibi kavramlar zihnimizin, zikrimizin asla ulaşamayacağı kadar uzağında olmalıdır.

Eğer bizlerin kendi dışımızdaki insanları değerlendirmesi icap ederse, yüreğimizde açtığımız engin hoşgörü penceresinden bakmak suretiyle bir değerlendirme yapmamız daha kuşatıcı, birlik ve beraberliğe hatta kardeşliğe kapı açıcı bir davranış olacaktır. Böyle bir davranış aynı zamanda peygamberlerin, o seçkin insanların bizlere sunmuş oldukları örnek davranışlar arasında bulunmaktadır.

Aslında bu bayram yani Ramazan bayramı Müslümanların, “müslümanım” diyen insanların bayramı. Sevinç ve mutluluğu yaşaması gereken onlar. Fakat bu sefer de insan merak etmiyor değil.

Müslümanların yaşamış olduğu coğrafyada, gerçekten bayram, bayramların içerisinde barındırdığı o ulvi amaçlar çerçevesinde, amacına uygun yaşanılabiliyor mu?

 Yine bayramlar bu insanlara engin bir hoşgörü, kardeşlik duygusu, geleceğe ümit ve güven içinde bakabilmeyi sağlayabiliyor mu?

 Hele bakın bir bakalım! Bu gün dünyamızda hakikatte için için bayram yapanlar İslam’a, Müslümanlara, Müslümanlığa yüzyıllar, hatta binlerce yıllar ötesinden yüreklerindeki kin ve öfkeyi günümüze taşıyan Nemrutların, Firavunların, Ebu Leheb ve Ebu Cehillerin çağdaş temsilcileri değil mi?

 Yine gerçekte bayram yapanlar Şeytan’ı tanımakta cahil kalan bizlere, çeşit çeşit Şeytanlıklarla kendilerini ıslah edici dostlar kimliğiyle takdim edip, bizim birimizi en azılı, mutlaka yok edilmesi gereken düşmanlar olarak gösterebilenler değil mi?

Yine sormak lazım… Bu gün gerçekte bayram yapanlar Müslümanların yaşamış olduğu her bir metre kare toprağa ve bu topraklarla birlikte tüm zenginliklerimize göz dikip sahip olmaya çalışanlar değil mi?

 Hele hele İslam’ın, Müslümanların en kutsal değerlerini, mekanlarını kendi tahrif olmuş inançları için kullanırlarken Müslümanların duyarsızlıkları karşısında kendilerini Müslümanların bir kısmının koruyucusu olarak gören en azılı, tescilli İslam düşmanları değil mi?

Evet! Bu gün Müslümanların yürek dünyalarındaki dağınıklıkları, gerçek düşmanları tanıma noktasındaki acizlikleri, birbirlerine karşı öldüresiye düşmanlıkları, ifade ettiğim gibi üzerinde yaşamış oldukları coğrafyanın her bir parçasıyla ilgili hesapları olanları umursamazlıkları, yanı başındaki kardeşlerinin başına örülen çorapların kendilerine asla örülemeyeceği şeklindeki kör inancı bizlere şu temel soruyu sormamızı salık ediyor.

Acaba Allah’ın, peygamberi Hz. Muhammed (SAV)aracılığı ile bizlere en son tebliği ettiği, gönderdiği, açıkladığı din bize böyle bir dünya yaşantısı mı hidayet ediyor, yoksa bizim dini anlama noktasında zihnimizde, din algımızda bir sapma, kayma mı var?

Bayramımızın hak ve hakikatin bilgisine ulaşmamıza vesile olması dileğiyle…

 

 

 

 
Etiketler: YİNE, BİR, BAYRAM, ARİFESİNDEYİZ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
RAMAZAN AYINDA SABAH NAMAZININ VAKTİ
BİR BAŞKA AÇIDAN ESKİ RAMAZANLAR…
ORUÇ İBADETİNİN MAGAZİNLEŞTİRİLMESİ
1 MAYIS İŞCİ BAYRAMI
ŞEHİTLERİN YOL GÖSTERİCİLİĞİ NASIL OLUR?
ŞEHİT VE ŞEHİTLİK KAVRAMINDAN NE ANLIYORUZ?
RESMİN DERİNLİĞİNE BAKMAK…
“HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE KAMPANYASI” VE DÜŞÜNÜLMESİ GEREKEN HUSUSLAR (DEVAM IV SON)
“HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE KAMPANYASI” VE DÜŞÜNÜLMESİ GEREKEN HUSUSLAR (DEVAM III)
“HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE KAMPANYASI” VE DÜŞÜNÜLMESİ GEREKEN HUSUSLAR (DEVAM II)
“HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE KAMPANYASI” VE DÜŞÜNÜLMESİ GEREKEN HUSUSLAR (I)
YILBAŞININ ARDINDAN ZİHİNLERE TAKILANLAR
YÜREK DİLİYLE KONUŞABİLSEK…
ATATÜRK’Ü GERÇEK MANADA TANIYABİLMEK… (II)
ATATÜRK’Ü GERÇEK MANADA TANIYABİLMEK… (I)
KAŞIKÇI CİNAYETİNİN HATIRLATTIKLARI
BOŞALAN TOPRAKLAR VE YOK OLUP GİDEN MİLLETİN EFENDİLİĞİ
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİ YILINA GİRERKEN
BU GÜN, GÜNLERDEN KUDÜS!
DEİST GENÇLİK MESELESİ
10 MUHARREM (AŞURA) GÜNÜNDE HZ. HÜSEYİN’DEN SÖZ ETMEMEK
FINDIKLA İLGİLİ BİR İKİ KELAM DA BİZ EDELİM DEDİK...
KUR'AN'IN NURUYLA BU DÜNYAMIZIN DEĞİL DE KABRİMİZİN PİR-NUR OLMASI
ÖNCE TOPLUMDA KÖPÜRTÜLEN OLAYLAR, ARDINDAN DA DEVREYE SOKULAN TERÖR EYLEMLERİ
FASIKLAR HZ. MUHAMMED (SAV) DÖNEMİNDE Mİ KALDI?
BU GÜNKÜ MÜTTEFİKLERİMİZ VARKEN BAŞKA DÜŞMAN ARAMAYA GEREK VAR MI?
ALLAH'IN DİNİYLE ALLAH'IN YARATTIĞI İNSANLARI BULUŞTURABİLMEK
BEN BU AMERİKAYI HİÇ SEVMİYORUM
HAYIR DEDE... "MAVİ DEĞİL BLUE BLUE"
HZ. HÜSEYİN VE CHE GUEVARA
KUR'AN'IN EN GÜZEL ŞEKİLDE TELAFFUZU MU, ANLAŞILIP YAŞANILMASI MI?
ANNE BABALAR OLARAK ÇOCUKLARIMIZA OLAN SEVGİMİZİ İFADE EDEBİLMEK...
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 19.06.2019
Bugün
21° - 29°
Perşembe
22° - 28°
Cuma
22° - 28°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 19.06.2019
İmsak
02:47
Sabah
04:47
Öğle
12:33
İkindi
16:32
Akşam
20:08
Yatsı
21:59
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı