Anasayfa Hakkı YILMAZ Yazı Detayı Bu yazı 648 kez okundu.
Hakkı YILMAZ
Köşe Yazarı
Hakkı YILMAZ
 

YILDIZ HABER VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

ggg Yıldız Haber’in kuruluşunun, yayın hayatına başlamasının 15. yılı kutlu olsun. Yıldız Haber yerel bir gazete. Başlangıçta haftada iki gün yayınlanan, günümüzde ise Pazar hariç her günü basılan Bulancak-Piraziz ve Giresun geneline hitap eden bir gazete Yıldız. Bilindiği gibi yerel gazeteler ülkenin, yörenin gündemini, haberlerini, olaylarını yansıtır okuyucularına. Ulusal basın bir bakıma yerel basının yayın ve haberleriyle beslenir. Yerel basın ulusal basının kılcal damarlarıdır. Yerel gazeteler gücünü yörenin okuyucu kitlesinden alır. Yörenin sorunlarını, talep ve önerilerini dile getirerek adeta karar alıcılara ışık tutar, yol gösterir. Bu işlevi başarı ile sürdürenler güçlenerek, gelişerek büyürler. Güven veren, takdir toplayan bir gazete daima ayakta kalır. Bulancak Yıldız Haber Gazetesi de belirttiğim işlevi yerine getirerek daha güçlü bir gazete olacağına inanıyor, yayın hayatında başarılar dilerken, ülkemizdeki basın özgürlüğüne de değinmek istiyorum. İfade özgürlüğü ile demokrasi arasında doğrudan bir bağ vardır. Bireyin dilediğini düşünme ve düşündüğünü konuşma özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Aynı zamanda insanların çeşitli kaynaklardan bilgi edinmeleri de en temel hakları arsındadır. İnsanlar ancak bu bilgiler ışığında gerçeğe ulaşabilir ve yaşamlarında daha etkin roller üstlenebilir. Bu anlamda, bireysel ifade özgürlüğü ile birlikte basın özgürlüğü bir kat daha önem kazanmaktadır. Norveç, Finlandiya, Danimarka gibi ülkelerin ilk sıralarda yer aldığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 180 ülke içinde Eritre, Djibuti, Vietnam, Suriye, Laos, Yemen, Somali, Brundi, Sudan, Ruanda gibi ülkelerin hemen üstünde 154. sırada yer almaktadır. Bu tablo, dünyanın birçok geri kalmış ülkesiyle birlikte Türkiye’nin de gazeteciler için adeta cehennem haline getirildiğinin belgesi niteliğindedir. Bir çok medya kuruluşunun ortadan kaldırılması ve Türkiye’nin büyük medya kuruluşlarının hükümet yanlısı holdingler tarafından devralınmasıyla sansürde benzeri görülmemiş seviyelere ulaşıldı. Türkiye dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine dönüştürüldü. Bu topraklarda geçen yüzyıl içinde onlarca gazeteci ve yazar çeşitli suikast ve saldırılar sonucu yaşamını yitirdi. Yakın tarihimizde A. İpekçi, Ü. Kaftancıoğlu, O. Kutlar, M. Göktepe, Ç. Emeç, T. Dursun, M. Anter, U. Mumcu, A. T. Kışlalı, H. Dink cinayetleri belleklerimizde yer etmiş kayıplarımızdan sadece bir kaçıdır. Günümüzde gazeteci cinayetleri pek yaşanmasa bile dünyada hapiste gazeteci sayısı bakımından Çin’den sonra ikinci sırada olduğumuz bir gerçektir. Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Eren Ekinci, Murat Ağırel, Ferhat Çelik, Aydın Keser, Müyesser Yıldız aylardır hukuk dışı, vicdan dışı suçlamalarla tutuklular. Aslında yargılananlar onlar değil. Yargılanan habercilik, gazetecilik! Yargılanan haber alma özgürlüğü. Yargılanan düşünce ve ifade özgürlüğüdür.                                                  
Ekleme Tarihi: 29 Haziran 2020 - Pazartesi

YILDIZ HABER VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Yıldız Haber’in kuruluşunun, yayın hayatına başlamasının 15. yılı kutlu olsun.

Yıldız Haber yerel bir gazete. Başlangıçta haftada iki gün yayınlanan, günümüzde ise Pazar hariç her günü basılan Bulancak-Piraziz ve Giresun geneline hitap eden bir gazete Yıldız.

Bilindiği gibi yerel gazeteler ülkenin, yörenin gündemini, haberlerini, olaylarını yansıtır okuyucularına.

Ulusal basın bir bakıma yerel basının yayın ve haberleriyle beslenir. Yerel basın ulusal basının kılcal damarlarıdır. Yerel gazeteler gücünü yörenin okuyucu kitlesinden alır. Yörenin sorunlarını, talep ve önerilerini dile getirerek adeta karar alıcılara ışık tutar, yol gösterir. Bu işlevi başarı ile sürdürenler güçlenerek, gelişerek büyürler. Güven veren, takdir toplayan bir gazete daima ayakta kalır. Bulancak Yıldız Haber Gazetesi de belirttiğim işlevi yerine getirerek daha güçlü bir gazete olacağına inanıyor, yayın hayatında başarılar dilerken, ülkemizdeki basın özgürlüğüne de değinmek istiyorum.

İfade özgürlüğü ile demokrasi arasında doğrudan bir bağ vardır. Bireyin dilediğini düşünme ve düşündüğünü konuşma özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Aynı zamanda insanların çeşitli kaynaklardan bilgi edinmeleri de en temel hakları arsındadır. İnsanlar ancak bu bilgiler ışığında gerçeğe ulaşabilir ve yaşamlarında daha etkin roller üstlenebilir. Bu anlamda, bireysel ifade özgürlüğü ile birlikte basın özgürlüğü bir kat daha önem kazanmaktadır.

Norveç, Finlandiya, Danimarka gibi ülkelerin ilk sıralarda yer aldığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 180 ülke içinde Eritre, Djibuti, Vietnam, Suriye, Laos, Yemen, Somali, Brundi, Sudan, Ruanda gibi ülkelerin hemen üstünde 154. sırada yer almaktadır. Bu tablo, dünyanın birçok geri kalmış ülkesiyle birlikte Türkiye’nin de gazeteciler için adeta cehennem haline getirildiğinin belgesi niteliğindedir.

Bir çok medya kuruluşunun ortadan kaldırılması ve Türkiye’nin büyük medya kuruluşlarının hükümet yanlısı holdingler tarafından devralınmasıyla sansürde benzeri görülmemiş seviyelere ulaşıldı. Türkiye dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine dönüştürüldü.

Bu topraklarda geçen yüzyıl içinde onlarca gazeteci ve yazar çeşitli suikast ve saldırılar sonucu yaşamını yitirdi. Yakın tarihimizde A. İpekçi, Ü. Kaftancıoğlu, O. Kutlar, M. Göktepe, Ç. Emeç, T. Dursun, M. Anter, U. Mumcu, A. T. Kışlalı, H. Dink cinayetleri belleklerimizde yer etmiş kayıplarımızdan sadece bir kaçıdır.

Günümüzde gazeteci cinayetleri pek yaşanmasa bile dünyada hapiste gazeteci sayısı bakımından Çin’den sonra ikinci sırada olduğumuz bir gerçektir. Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Eren Ekinci, Murat Ağırel, Ferhat Çelik, Aydın Keser, Müyesser Yıldız aylardır hukuk dışı, vicdan dışı suçlamalarla tutuklular. Aslında yargılananlar onlar değil. Yargılanan habercilik, gazetecilik! Yargılanan haber alma özgürlüğü. Yargılanan düşünce ve ifade özgürlüğüdür.     

                                      

 

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.