Anasayfa Mustafa Öztürk Yazı Detayı Bu yazı 2380 kez okundu.
Mustafa Öztürk
Köşe Yazarı
Mustafa Öztürk
 

KÜRDİSTAN BİZİ NİYE ÖPTÜ ?

ggg Düğün değil bayram değil bu Kürdistan lafı da nereden çıktı ? Küçük, önemsiz gibi gelen bazı sözler ve durumlar insanların davranışlarını büyük ölçüde etkiler. HDP’ lilerin Kürdistan hezayanıyla ‘Millet İttifakı’na umut bağlamış özellikle milliyetçi  kesim ters köşe oldu.   Hatırlayalım; 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP %13’ün üzerinde oy almış, 80 vekille meclise girmişti. Karadeniz’den bile beklenmedik şekilde destek görmüştü. İstanbul’da yaşayan tanıdığımız bazı Karadenizlilerin oy verdiğine bizzat şahit olduk, çünkü oy verenler bunu saklamadılar. Bu desteğin sebebi hikmetine baktığımızda; o dönem ağızlarına Kürt lafını bile almadan, Türkiyelileşme stratejisi uyguladıklarını görüyoruz. Türkiye Partisi olduğu düşüncesiyle  ülkemizdeki ayrımcı fikirlerin son bulması adına her kesimden belli oranda destek ve şans buldu. Bunun olumlu sonuçlarını da aldılar. Böyle denenmiş, başarılı sonuçlar alınmış bir yöntem varken şimdi durup dururken “Kürdistan’da biz kazanacağız” gibi son derece tahrik edici söylem nereden çıktı?! Bunu normal gidişatın mantığı ile açıklayabilecek biri varsa izah etsin. Bu çıkış yerel seçimlerin ötesinde bir hamle, anlayalım artık! “Bir kişiye kırk gün deli dersen deli olur” der atasözü. Amaç, seçimi fırsat bilip, toplumu bu ayrımcı söyleme alıştırmak. Türkiye’nin Misak-ı Milli sınırları içerisinde böyle bir bölge varmış gibi bilinç altına şırınga yapmak, dürtmek. Yoksa Türk halkı bizim gerçek yüzümüzü görsün de bize oy vermesinler (!) diye yapacak değiller. Böyle bir dertleri de yok. Planı uzun vadeye yaydıkları için bir iki seçim kazanmak ya da kaybetmenin hesabını yapmıyorlar.  Hazır İYİ Parti ile de ittifak yapmışken bu konuda ne kadar ileri gidersek,neler söylersek toplumdan nasıl bir tepki gelir onun tahlilini yapıyorlar. Bu tuzağa önce İYİ Partiye gönül vermiş kardeşlerimizin düşmemesi gerekir. İşin doğrusu o cenahtan bu güne kadar ciddi bir tepki de görmüş değiliz. Bu ülkenin topraklarının bir kısmına Kürdistan diyenlere söyleyecek bir çift sözü olmayanların, beka deyince dengeleri bozuluyor. Bunu anlamak mümkün değil!Emperyalistlerin bölgemizde çizdiği sınırları, ürettiği devletcikleri, Trump'ın hezeyanlarını görmezden gelmek nasıl bir haldir?! Gerçekler de zaman ile birlikte yürür. Emperyalizm ile sürekli mücadele halindeyiz. Tehlikeleri önemsemezsen tedbirlerini alamazsın. O nedenle ülkemizde yapılan seçimlere sadece bir seçim olarak bakamayız. 
Ekleme Tarihi: 18 Mart 2019 - Pazartesi

KÜRDİSTAN BİZİ NİYE ÖPTÜ ?

Düğün değil bayram değil bu Kürdistan lafı da nereden çıktı ?
Küçük, önemsiz gibi gelen bazı sözler ve durumlar insanların davranışlarını büyük ölçüde etkiler. HDP’ lilerin Kürdistan hezayanıyla ‘Millet İttifakı’na umut bağlamış özellikle milliyetçi  kesim ters köşe oldu.  
Hatırlayalım; 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP %13’ün üzerinde oy almış, 80 vekille meclise girmişti. Karadeniz’den bile beklenmedik şekilde destek görmüştü. İstanbul’da yaşayan tanıdığımız bazı Karadenizlilerin oy verdiğine bizzat şahit olduk, çünkü oy verenler bunu saklamadılar. Bu desteğin sebebi hikmetine baktığımızda; o dönem ağızlarına Kürt lafını bile almadan, Türkiyelileşme stratejisi uyguladıklarını görüyoruz. Türkiye Partisi olduğu düşüncesiyle  ülkemizdeki ayrımcı fikirlerin son bulması adına her kesimden belli oranda destek ve şans buldu. Bunun olumlu sonuçlarını da aldılar. Böyle denenmiş, başarılı sonuçlar alınmış bir yöntem varken şimdi durup dururken “Kürdistan’da biz kazanacağız” gibi son derece tahrik edici söylem nereden çıktı?! Bunu normal gidişatın mantığı ile açıklayabilecek biri varsa izah etsin. Bu çıkış yerel seçimlerin ötesinde bir hamle, anlayalım artık! “Bir kişiye kırk gün deli dersen deli olur” der atasözü. Amaç, seçimi fırsat bilip, toplumu bu ayrımcı söyleme alıştırmak. Türkiye’nin Misak-ı Milli sınırları içerisinde böyle bir bölge varmış gibi bilinç altına şırınga yapmak, dürtmek. Yoksa Türk halkı bizim gerçek yüzümüzü görsün de bize oy vermesinler (!) diye yapacak değiller. Böyle bir dertleri de yok. Planı uzun vadeye yaydıkları için bir iki seçim kazanmak ya da kaybetmenin hesabını yapmıyorlar.  Hazır İYİ Parti ile de ittifak yapmışken bu konuda ne kadar ileri gidersek,neler söylersek toplumdan nasıl bir tepki gelir onun tahlilini yapıyorlar. Bu tuzağa önce İYİ Partiye gönül vermiş kardeşlerimizin düşmemesi gerekir. İşin doğrusu o cenahtan bu güne kadar ciddi bir tepki de görmüş değiliz. Bu ülkenin topraklarının bir kısmına Kürdistan diyenlere söyleyecek bir çift sözü olmayanların, beka deyince dengeleri bozuluyor. Bunu anlamak mümkün değil!Emperyalistlerin bölgemizde çizdiği sınırları, ürettiği devletcikleri, Trump'ın hezeyanlarını görmezden gelmek nasıl bir haldir?! Gerçekler de zaman ile birlikte yürür. Emperyalizm ile sürekli mücadele halindeyiz. Tehlikeleri önemsemezsen tedbirlerini alamazsın. O nedenle ülkemizde yapılan seçimlere sadece bir seçim olarak bakamayız. 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarın Diğer Yazıları

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.